Wycieczka w Góry Świetokrzyskie

         W dniu 12 czerwca 2018 r. dzieci z klasy I „a”, I „b” i II „a” uczestniczyły w całodziennej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Najpierw zwiedziły znajdującą się w Hucie Szklanej Osadę Średniowieczną, w której zlokalizowane są drewniane chatki (warsztaty rzemieślnicze) ukazujące życie Słowian i ich pracę. Zwiedziły warsztat kowalski, szewski, tkacki, garncarski oraz chatkę zielarki. Poznały dawne narzędzia i wyroby pracy rzemieślniczej. Uczestniczyły w warsztatach garncarskich, na których pod kierunkiem instruktora lepiły z gliny naczynia oraz warsztatach tkackich, na których wykonywały z kolorowych sznureczków bransoletki na rękę. Po zwiedzeniu Osady Średniowiecznej „Kolejką świętokrzyską” odbyły podróż na Święty Krzyż. Z okien kolejki podziwiały przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zespołu klasztornego Ojców Benedyktynów, obecnie Oblatów:  Kościoła oraz Kaplicy Oleśnickich, miejsca przechowywania Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dzieci zwiedziły również Muzeum Misyjne, w którym miały okazję obejrzenia ciekawych eksponatów z zagranicznych misji, m.in. afrykańskich, azjatyckich i amerykańskich. Po zwiedzeniu miejsc sakralnych „Kolejką świętokrzyską” dzieci dotarły do Huty Szklanej i udały się na obiad do restauracji „Jodłowy Dwór”. Po obiedzie w Pierniczkowym Dworze pod „czujnym okiem” Słowianek uczyły się sztuki pieczenia świętokrzyskich pierniczków. Po udanych wypiekach pierniczków dzieci spotkały się ze świętokrzyską Czarownicą i zwiedziły „Baby Jagowo”. Odwiedziły jaskinię Zbója Madeja, domek Jasia i Małgosi oraz chatkę Baby Jagi. Bawiły się na łodzi Wikingów i placu zabaw. Dużym przeżyciem dla dzieci okazał się „tunel strachu”.

Dzieci spędziły atrakcyjnie wolny czas, poznając uroki przyrodnicze oraz walory kulturowe i historyczne regionu świętokrzyskiego. Wycieczka była dobrym połączeniem nauki i zabawy.

 

Małgorzata Tomczyk, Elżbieta Burda, Ewa Wołoszyn, Agnieszka Maziarska

Opublikowano: 21 czerwca 2018 20:44

Kategoria: PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Wyświetleń: 336

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie

Realizacja: Superszkolna.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Gościeradów i jednostek jej podległych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaszyfrowany adres tej strony